Winnica Adoria

Winnica na Dolnym Śląsku

O nas

Winnica Adoria

 Winnica Adoria jest  prowadzona przez jej właściciela, Mike’a Whitney i grupę współpracowników. Nieprzypadkowo wino Adoria jest określane przez ekspertów jako wino klasy światowej.  Do jego produkcji wybrane zostały najwyższej jakości szczepy winorośli Chardonnay, Pinot Noir i Riesling.

Polska winnica z wyjątkowym klimatem

Zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne. Jesteśmy otwarci niemal cały rok. Zapraszamy szczególnie wiosną, latem i jesienią kiedy dopisuje ładna pogoda. U nas mogą Państwo spróbować różne rodzaje win i wybrać takie, które najbardziej Państwu odpowiadają. Adoria to świetne miejsce do relaksu na łonie natury, głębokiego odpoczynku i chwili wytchnienia. Wiele osób urządza u nas piknik oraz spaceruje po okolicy. Zapewniamy bliskość autentycznej przyrody oraz wspaniale widoki na położonej niedaleko wzgórza. Po prostu rozłóż koc lub odpocznij na ławce. U nas zobaczysz jak rośnie winorośl, a także poznasz proces powstawania wina.

Co oferuje Winnica Adoria?

Strefa klimatyczna

Winnica Adoria położona jest w najłagodniejszej strefie klimatycznej w Polsce - 7a. Jest to ta sama strefa klimatyczna, w której znajdują się winnice we Francji, Niemczech czy Austrii.

Dogodne położenie

Miejscowość Zachowice położona jest tuż przy drodze krajowej nr 35 łączącej Wrocław i Świdnicę.

Atrakcje turystyczne

Jesteśmy świetnym punktem na odpoczynek dla odwiedzających Świdnicę, Wrocław, Zamek Książ czy górę Ślężę. Znajdujemy się również niedaleko lotniska.

Winnica na Dolnym Śląsku

Winnica Adoria, znajduje się w miejscowości Zachowice, przy ul. Żurawiej 33. Dojazd z centrum Wrocławia czy z lostniska zajmuje ok. pół godziny, a do pokonania jest zaledwie 30 km. Jesteśmy otwarci niemalże cały rok.  

Winnica Dolny Śląsk

Poznaj Winnicę Adoria – wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. To tutaj uprawiamy różne szczepy winogron, aby uzyskać wyjątkowe polskie wina.

Misja

Stworzenie winnicy i uprawa winorośli w kraju, w którym nie ma dobrej infrastruktury dla producentów wina jest niemałym wyzwaniem. W Stanach Zjednoczonych wystarczy skorzystać z przewodnika „Wines and Vines”, aby znaleźć dostawców i podwykonawców. Tutaj musieliśmy zaczynać od zera, co oznaczało podróże po całej Europie i spotkania z dostawcami sadzonek winorośli oraz urządzeń do produkcji wina.

rezultat - Winnica Dolny Śląsk

Dzięki starannemu planowaniu, poszukiwaniom i  ciężkiej pracy, w naszej winnicy uprawiamy trzy z czterech głównych odmian winogron: Pinot Noir, Chardonnay i Riesling. Te trzy gatunki, wraz z odmianą Bacchus-doskonałym lokalnym gatunkiem, który znaleźliśmy w winnicach z okolic Drezna, tworzą podstawę naszej plantacji i tego, co znajdziecie w lampce wina z naszej winnicy

wino to rzemiosło

Doświadczenie nauczyło Mike’a, że warunkiem powstania dobrego wina jest stworzenie dobrej winnicy. Winnica Adoria to połączenie tradycyjnych technik uprawy winorośli i produkcji wina z najnowszą technologią.

Kiedy przyjedziesz do Adorii, zobaczysz, że nasze wina leżakują w dębowych beczkach, obok których stoją najnowocześniejsze urządzenia do produkcji.

Nasza historia

Pierwsze kroki...

Mike urodził się wśród winnic Kalifornii, po czym przeprowadził się ze swoją rodziną do stanu Washington w czasie, gdy winnice tego stanu zaczynały być wyzwaniem dla kalifornijczyków w walce o tytuł najlepszych winnic Ameryki. W 1995 roku zamieszkał w Polsce. Jego przeznaczeniem było połączyć  miłość do wina i wiedzę o nim z idealnymi warunkami południowo-zachodniej Polski. Dlatego stworzył Winnicę Adoria.

Wino zaczyna się od owocu - tak powstaje Winnica na Dolnym Śląsku

Mike długo poszukiwał idealnego miejsca  na winnicę, współpracując z uznanymi w świecie specjalistami w dziedzinie winiarstwa.  Półtora roku i 300 odrzuconych lokalizacji później znalazł odpowiednie miejsce – Zachowice. Rozpoczęliśmy budowę pierwszej w Polsce winnicy na światowym poziomie.  Zakupiliśmy oryginalny projekt, wybudowaliśmy winiarnię i sprowadziliśmy nowoczesne maszyny.

Winiarz - zawód czy pasja?

„Zdecydowanie nie dokonałem tego sam”- mówi Mike Whitney – „Miałem szczęście pracować ze wspaniałym zespołem najwyższej klasy specjalistów – między innymi z konsultantami z Oregon State University ze Stanów Zjednoczonych, z Uniwersytetu w Sienie w Toskanii, a także ze ekspertami i dostawcami z Włoch, Niemiec, Francji, Portugalii oraz Stanów Zjednoczonych. Otrzymałem także wsparcie od lokalnego zespołu  projektantów i podwykonawców, dzięki którym została wybudowana pierwsza nowoczesna polska winiarnia.”

Robert Louis Stevenson

„Wino
to butelkowana poezja”